O mych przodkach

Herb Biberstein

Oto jedno ze starszych i ciekawszych opracowań na temat dziejów moich przodków – polskiego rycerstwa herbu Biberstein:

„Herby Rycerztwa Polskiego Na pięcioro Xiąg rozdzielone Przez Bartosza Paprockiego zebrane y wydane: Roku Pańskiego 1584”.

O Kleynocie Biberstein, który tu przyniesion do Polski z Niemiec, ma być Róg Czerwony Jeleni w Polu Złotym według Długosza, którego się własności przypatrzywszy czytać będziesz o Przodkach y o Potomstwie ich które ia w tak szerokiem Królestwie znać y wiedzieć o nim mogę. Pisze o Przodkach Długosz że bywali loquaces & arogn.

Tu do Polski iako dawno zaniesion Kleynot ten, u historyków  tego naleść mogę, tylko wspomina Kromer Jaana Hrabię Bibersteyna, dlatego, że był Posłem do Polski z Woyskiem od Henryka Książęcia Głogowskiego Konradowego Syna, którego była urodziła Siostra Przemysławowa, dla tego, aby pokarał swawolne Polaki Wielkie, którzy mu niechcieli być posłuszni. O czym Historya dostatecznie w kście: Kromerowych II. powieda tymi słowy. Quod cum accepifset Henricus. &c. Ioanem Bibersteynum Comitem, cum exercitu ad reuocandosad officium Polonos misit. &c. Tego iednak Hrabia Dobrogostr Samothulski rzeczony Paruus, Tomisława Woiewody Poznańskiego syn poraził, a ten był z domu Nałęcz, tak iako o thym tenże Historyk pisze.

Potomstwo w tym wieku twierdzą, że z Helwecyey Przodkowie ich wyszli, wszakoż to znać że wielkiey możności zdawna byli w onych kraiach, bo nam to znacznie Mynice onych kraiów ukazują z napisem na groszach Śląskich tymi słowy. […] y w inszych Dzielnice y Meiętności nabyte mieli, byli ci Bracia rodzeni.

Piotr Mąż sławy y pamięci godny, który na posługach K(róla) P(olskiego) w sprawach Rycerskich wieku mego młodości swoie trawił, w oney potrzebie pod Oką, kędy Piotr Szuyski Hetman Kniazia Moskiewskiego z wielkiem woyskiem woysku Polskiemu dał bitwę, tedy był Hetmanem Radiwił z domu Trąby Woiewodą Wileński, a Polnym Hetmanem Hrehory Chotkiewicz. Tam woysko porażone, y tego Hetmana pomienionego zabita, za którego sprawą Moskiewski dostał był ziemie Inflantskiey, y w roku 1582 Syn iego mężnie Pskowa bronił woysku Króla Polskiego, o czym będzie w Historyey. Tam w tey bitwie ten Piotr Kazimierski wiele i mężnie z pochwałą ludzi Rycerskich z nieprzyjacioły czynił, w młodym wieku na ten czas.

[…]

A oto cały wpis dotyczący herbu Biberstein i rodu Kazimierskich dotyczący:

Czytaj dalej: Herbarz Paprockiego

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s