Moda wakacyjna w duchu dobrych manier


Basen-drinkWakacje to czas odpoczynku i relaksu. Wyrazem tego często bywają urlopowe stroje, które różnią się od tych noszonych na co dzień do pracy. Ubrania wakacyjne są luźniejsze i bardziej „skąpe”. Tylko, czy zawsze i wszędzie będąc na wakacjach można w takim „kusym” stroju się pojawić? A co na to etykieta?

Savoir-vivre to nie suche nakazy i zakazy. To przede wszystkim zdrowy rozsądek i szacunek. Szacunek do siebie samego, do drugiego człowieka i do miejsca, w którym się aktualnie znajdujemy. Strój jest jednym ze sposobów wyrażania tego szacunku, albo wręcz przeciwnie – może być często odbierany jako wyraz braku szacunku.

Najlepiej widać to w czasie wakacji właśnie. Należy pamiętać, że strój kąpielowy, nagie męskie torsy, to jest ubiór dopuszczalny tylko i wyłącznie na plaży lub na basenie. W tego typu skąpym stroju absolutnie nie należy się pokazywać w innych miejscach, gdyż jest to wyrazem braku dobrych manier. Co więcej, w niektórych krajach jest to sprawa nie tylko dobrych obyczajów, ale i prawa karnego. Za paradowanie po ulicach miasta w strojach kąpielowych w niektórych europejskich krajach (np. w Hiszpanii) można zapłacić słony mandat. W strojach kąpielowych nie powinno się też wchodzić do hotelowej restauracji, w której obowiązują zdecydowanie mniej „roznegliżowane” kreacje.

Na śniadanie i obiad w hotelu należy się ubrać przyzwoicie, to jest mężczyźni w spodnie i koszulę lub koszulkę z krótkimi rękawami, a kobiety w sukienkę lub bluzeczkę i spódnicę (ewentualnie spodnie lub szorty). Natomiast na kolację w hotelowej restauracji panowie powinni założyć długie spodnie, a nie np. szorty.

Miejsca kultu

Miejsca mogą mieć dla ludzi ważne znaczenie symboliczne. Szczególnie do takich należą miejsca pamięci, męczeństwa i kultu (kościoły lub inne świątynie). W takim miejscu, aby oddać mu należny szacunek, również należy nosić odpowiedni ubiór. Dla kobiet w takich przypadkach zakazane są: głębokie dekolty, spódnice lub sukienki krótsze niż do kolan, odkryte ramiona, a w niektórych przypadkach i goła głowa. Dla mężczyzn natomiast w takich miejscach zakazane są zbyt krótkie spodenki (dopuszczalne mogą być czasem bermudy, czyli spodnie do kolan) i koszulki na ramiączkach.

Będąc na wakacjach, np. we Włoszech, przy wejściu do kościoła można spotkać panów, którzy w ogóle nie wpuszczają do świątyni niestosownie ubranych turystów. Powinniśmy o tym pamiętać planując zwiedzanie tak w kraju, jak i za granicą miejsc kultu religijnego.

Wszyscy jesteśmy ambasadorami

Szczególnie za granicą ważne jest właściwe zachowanie, gdyż wpływa ono na postrzeganie nas wszystkich Polaków przez przedstawicieli innych narodów. Niestosowne, niegrzeczne, czy czasem wręcz chamskie zachowanie rzuca się bowiem natychmiast w oczy i sprzyja gruntowaniu negatywnych stereotypów. Do takich niestosownych zachowań, oprócz niewłaściwych strojów, z pewnością zaliczyć można hałasowanie i zbyt głośne śmiechy lub śpiewy w miejscach publicznych, które częstą bywają pochodną nadużywania alkoholu.

Pamiętajmy, że nie jesteśmy sami na wakacjach, że oprócz nas są jeszcze inni ludzie, którzy też chcą odpocząć i się zrelaksować, a nasze niestosowne zachowanie może im w tym skutecznie przeszkadzać.

Reklamy

Informacje o Leszek Kazimierski

Trener biznesu, konsultant i coach, tłumacz języka rosyjskiego. Baron herbu Biberstein.
Ten wpis został opublikowany w kategorii Savoir-vivre. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s